19.09.2014 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Určitě je přínosem

Námi oslovené osobnosti se v odpovědi na otázku: „Myslíte si, že takzvaná zelená nafta bude pro vás výrazným přínosem?“ stejně jako čtenáři většinou přiklánějí k variantě „ano“. Domnívají se, že bude přínosem.

Člen představenstva Agrární komory ČR a ředitel společnosti Agro Jesenice Josef Kubiš vysvětlil, že zelená nafta je určitě přínosem. „Je to spravedlivé, protože zemědělci z 80 procent nepoužívají silnice. Mělo by se tak vracet 80 procent spotřební daně, a ne jen 40 procent, s čímž počítá novela,“ poznamenal. Zemědělci tak podle něj vlastně dotují opravu silnic, které téměř nepoužívají. „Je to přínos i pro zemědělce, kteří mají živočišnou výrobu, pro dopravu krmiva a podobně“, doplnil.           

Předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman uvedl, že opětné zavedení zelené nafty je pro pěstitele pozitivní zprávou. I když přišla poněkud pozdě. „Každá koruna je ale dobrá,“ sdělil.

Také ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin Martin Volf volil variantu „ano“. Pro pěstitele je tento institut rozhodně přínosem.

Pavel Houba z farmy Chroboly na Prachaticku uvítal přístup nového zemědělského výboru k zemědělcům. Každý příjem do firmy je přínosem. „Vratka však měla platit ne od 1. července, ale již od května,“ poznamenal. Většinou jsou podle něj první seče hotové od 20. května do 20. června, i když termín je do 30. července. Takže v letošním roce pro sedláky hospodařící v LFA oblastech přišla pozdě, dodal.

Poslanci minulý týden schválili zachování vratky části spotřební daně z nafty pro zemědělce, tzv. zelené nafty. Podpora zelené nafty skončila totiž k závěru loňského roku, obnovena má být se zpětnou platností i pro letošní rok. Vláda premiéra Bohuslava Sobotky se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě. Zemědělcům se bude vracet část spotřební daně, a letos by tak mohli získat zpět asi 1,3 miliardy korun, tedy zhruba stejně jako loni. Podle kritiků zelenou naftu využívá jen 58 procent zemědělců, neboť se vyplatí zejména velkým zemědělským firmám. K nim patří především Babišova skupina Agrofert. Už dříve ministr financí Andrej Babiš řekl, že při rozhodování o návrhu ve vládě se zdržel hlasování, protože je v konfliktu zájmů. Minulý týden pro novelu, která zvyšuje spotřební daň na cigarety a současně zachovává zelenou naftu, hlasoval.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down