Úroda většiny podzimních plodin na Slovensku podle odhadu stoupne

Úroda většiny z pěti sledovaných podzimních plodin na Slovensku bude vyšší než loni, výrazně stoupne hlavně sklizeň kukuřice. Vyplývá to z nejnovějšího odhadu, který poskytl slovenský statistický úřad. Hektarové výnosy se zvýší a přesáhnou pětiletý průměr, celkovou sklizeň ovlivní změna ve výměře oseté plochy. Dřívější odhady ukázaly také vyšší letošní úrodu obilí.

mapa slovenska - v barvách vlajky

Kukuřice

Produkce kukuřice na Slovensku podle nejnovější prognózy dosáhne více než jednoho milionu tun. Oproti loňsku, kdy úrodu zemědělských plodin v zemi poznamenalo sucho, stoupne o 56 procent, a to navzdory pětinovému poklesu oseté plochy. Úroda kukuřice na zrno bude ale nižší než v letech 2018, 2020 a 2021, kdy slovenští farmáři sklidili shodně více než 1,5 milionu tuny. Vyšší než loni bude letos podle odhadu také sklizeň kukuřice na siláž.

Brambory a další plodiny

Úroda brambor mimo raných odrůd by měla stoupnout meziročně o čtvrtinu, cukrové řepy o pětinu. Nynější prognóza počítá s nepatrným snížením úrody slunečnice. Důvodem je nižší plocha, na které se letos tato plodina pěstuje, hektarové výnosy oproti loňsku stoupnou.
Dřívější odhad ukázal také vyšší úrodu hlavních obilovin na Slovensku, a to meziročně o více než šestinu.
Loni zemědělské podniky na Slovensku hospodařily v souhrnu s rekordním ziskem. Výrazné zlepšení svého hospodaření dosáhli farmáři v době vysoké inflace, kterou značně ovlivnily rostoucí ceny potravin a zemědělských produktů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down