28.05.2014 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úrodu jihomoravských zemědělců zřejmě zachránily deště v dubnu a květnu

Deště na konci dubna a v květnu zachránily úrodu obilí mnoha jihomoravských zemědělců. Ztráty nebudou podle zemědělců tak velké, jak se mnozí na přelomu března a dubna obávali, když mladé rostliny zasychaly. Lépe vypadá prognóza v severních částech kraje, kde nebyl deficit vláhy tak katastrofální.

Podle ředitele Agrospolu Knínice u Boskovic Ladislava Menšíka to momentálně vypadá dobře. Voda, která přišla, situaci spravila, takže se nedá říct, že by je sucho výrazně zasáhlo. I když zásoba vody v půdě je pořád velmi nízká, dodal. Pokud počasí nepřinese nějaký extrémní výkyv do konce června, mohla by být úroda slušná. Záleží ale ještě na tom, jak se budou nalévat klasy, poznamenal Menšík. Předpokládá, že k prvním žním ozimého ječmene vyjedou kombajny kolem 20. července, nejspíše na celém Blanensku. Příroda náskok brzkého nástupu jara smazala.
V nejjižnějších částech kraje, ve firmě Zeko Dyjákovice, očekávají žně o dva týdny dříve. Podle jednatele Karla Čecha by bylo ideální, kdyby vyjeli až kolem 15. července. Společnost hospodaří na polích u hranic mezi Mikulovem a Znojmem. Zde se sucho podepsalo na úrodě mnohem více, kvůli němu se očekává úroda zhruba na polovině průměrného výnosu z posledních let. Rostliny na začátku jara zasychaly. Otočilo se to na začátku května a teď to vypadá podle Čecha slibně. Ale hodně obilí bude na siláž, protože některé zaschlé rostliny začaly obrůstat a při sklizni budou zelené, dodal. Zmínil však, že směrem na Pohořelice dopadli zemědělci hůř, protože tam deště přišly později.
Déšť ve druhé polovině května prospěl i Hodonínsku, které patří společně se Znojemskem a Břeclavskem k nejsušším oblastem v zemi. Množství srážek se i v okrese lišilo, připomněla ředitelka Okresní agrární komory Milada Zimáková, že každého zemědělce zasáhlo sucho v různé míře. Jihomoravské zemědělce na rozdíl od ostatních v zemi nijak zvlášť nepotrápily přívalové srážky či kroupy. Stejně tak škůdci nejsou větší hrozbou než v letech předchozích, přestože zima byl velmi mírná.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down