09.11.2023 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úsovsko a Agro 2000 kupují podíl ve firmě Rolnická u Nového Bydžova

Zemědělská skupina Úsovsko, ve které působí jako předseda představenstva bývalý ministr zemědělství Jiří Milek, kupuje spolu s firmou Agro 2000 podíl v zemědělském podniku Rolnická Králíky v Královéhradeckém kraji. Spojení firem posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který o tom informoval na svých internetových stránkách.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti zemědělské výroby zahrnující konkrétně rostlinnou i živočišnou výrobu a dále výrobu bioplynu a dřevěných pelet. Rozhodnutí ve výše uvedené věci dosud nebylo vydáno," uvedl úřad. Spojení firem posuzuje ve zjednodušeném řízení, rozhodnutí tak vydá do 20 dnů.

Skupina Úsovsko

Skupina Úsovsko, kterou vlastní několik fyzických osob, loni vykázala konsolidovaný zisk 201,1 milionu korun, tržby loni dosáhly dvou miliard korun. Loni hospodařila na 14 433 hektarech zemědělské půdy, z toho 5853 hektarů bylo v režimu ekologického zemědělství. Do skupiny Úsovsko patří i potravinářská firma Úsovsko Food, sady, několik farem, statků a zemědělských podniků. Holding loni zaměstnával zhruba 760 lidí. Pěstuje obiloviny, řepku olejnou, mák, cukrovou řepu a krmné plodiny pro divizi živočišné výroby.

Sady společnosti Úsovsko

Firma Agro 2000

Firmu Agro 2000, která se zabývá obchodem se zemědělskými komoditami, včetně dobytka, krmiv, hnojiv a osiv, vlastní podle veřejného rejstříku společně Radek Kružík a Lubomír Krejčí. Podle výroční zprávy za rok 2022 vložené ve Sbírce listin měla firma loni čistý obrat 4,4 miliardy korun, zisk po zdanění dosáhl 197 milionů korun.

Firmy mají společně získat kontrolu nad firmou Rolnická se sídlem v Králíkách u Nového Bydžova. Rolnická uvádí na svých internetových stránkách, že hospodaří na 4800 hektarech zemědělské půdy a 480 hektarech luk a pastvin. Věnuje se chovu skotu a pěstování krmných plodin a cukrovky, řepky, sóji a obilovin. Podle účetní závěrky vykázala v roce 2022 tržby 475 milionů korun a zisk po zdanění 46,9 milionu korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down