Pěstitelé letos zažádali o 181,2 hektaru nových vinic, kvóta pro letošní rok byla 181,4 hektaru. Nebude se tak krátit výměr u jednotlivých žadatelů, jako se to stalo loni. Sdělila to dnes mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. Letos si o rozšíření zažádalo 173 vinařů.
Nejvíce žádostí letos tradičně přišlo z Moravy, 31 procent z velkopavlovické podoblasti, stejné množství ze slovácké, 14 z mikulovské a devět procent ze znojemské. "Ze všech došlých žádostí bylo necelých 11 procent z vinařské oblasti Čechy, tři procenta z mělnické a jedno procento z litoměřické podoblasti," dodala mluvčí.
Od vstupu do Evropské unie platil v Česku zákaz rozšiřování vinic. Opatření mělo vést k tomu, aby v některých evropských státech nevznikaly velké nové plochy vinic s levnějšími produkty, které by kvalitním vinařům kazily ceny. Od roku 2016 se v Česku poprvé mohly rozšířit vinohrady o procento, což se od té doby každoročně opakuje.
Loni činila obhospodařovaná plocha vinic v ČR 18 200 hektarů, zaregistrováno bylo 17 788 pěstitelů. Nejčastěji se v ČR pěstuje z bílých odrůd Veltlínské zelené, Müller Thurgau a Ryzlink rýnský, z modrých pak Frankovka, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe.*