V Blatenské rybě potvrdili veterináři nové ohnisko ptačí chřipky

V jižních Čechách potvrdili veterináři další nákazu ptačí chřipkou. Je opět v komerčním chovu firmy Blatenská ryba v Blatné na Strakonicku, v němž je 17 300 kachňat různého stáří a asi 60 tisíc násadových vajec. Firma už na konci ledna přišla kvůli nákaze v chovu Řitovíz o 6500 kachen, přibližně o 20 tun masa. Chov v Blatné, kde je nové ohnisko, utratí veterináři v úterý. Řekl to dnes ředitel krajské veterinární správy František Kouba. Podle jednatele Jiřího Bláhy firma zlikviduje celý chov kachen.

"Máme další ohnisko ptačí chřipky, je to zase Blatenská ryba. Tentokrát to bude komplikovanější. Jsou tam výkrmové kachny, těch je přes 3000, pak nějaké zástavové, zastavujeme líheň," řekl Kouba. Dodal, že chovů postižených ptačí chřipkou je v Blatné víc. Jde o čtyři haly. Jednatel společnosti Blatenská ryba Jiří Bláha řekl, že nové ohnisko je přímo v Blatné. Pro firmu znamená chov kachen zhruba třetinu ročního obratu, který byl loni asi 150 milionů korun. Pravděpodobný důvod nákazy, za nějž Bláha označil divoké ptactvo, zejména divoké kachny, jejich přelety a pohyb v přírodě, nedokáže firma ovlivnit.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down