V Česku bude letos minimálně 30 milionu metrů krychlových kůrovcového dřeva

V České republice bude letos minimálně 30 milionů metrů krychlových kůrovcového dřeva. Krizové odhady hovoří až o 50 milionech metrů. Sucho zasáhlo kromě smrků další druhy. Po jednání o spolupráci českého a bavorského národního parku to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec. Spolu s bavorským protějškem Thorstenem Glauberem potvrdili, že Šumava na tom není tak zle.

"Nebude tak postižená. Je tam víc vlhko, víc zima, příroda si s kůrovcem poradí," tvrdí Brabec. Podle něj je ale už v Pošumaví vidět, jak postupuje. Kalamita, která je dnes podle odborníků nejhorší v historii českého lesnictví, začala v roce 2015 v Beskydech a Jeseníkách, pak napadla Vysočinu a přes střední a jižní Čechy se blíží k hranicím, uvedl. "Les v národním parku se má chovat přirozeně, takže kůrovec je normální. Teď je hodně sucho, takže se projevuje více," řekl ředitel Národního parku Šumava (NPŠ) Pavel Hubený. Park už má vyzkoušeno, že po gradacích je to pro les ozdravné, dodal. "Ačkoliv není příjemné dívat se na mrtvé stromy, tak nějaké přežijí a pořád jsou v lese velmi staré stromy a kontinuita je zajištěná," uvedl. Podle Brabce je na tom zbytek republiky výrazně hůře, zejména Vysočina, kde už kůrovec zničil 80 procent smrkových lesů, schnou borovice hlavně kvůli nedostatku spodní vody, jsou poškozené jasany a buky jinými škůdci. V ČR je podle Brabce asi milion hektarů smrkových lesů a dnes se odhaduje, že je postiženo těžce nebo středně půl milionu hektarů. "Řada odborníků říká, že do deseti až 15 let nemusí být v ČR žádný vzrostlý smrkový les pod 500 metrů nadmořské výšky," řekl. Vzhled lesů se změní. Kolem roku 1750 bylo v ČR 11 procent smrku, teď 60 procent. "To je prostřený stůl pro kůrovce," uvedl. "Musíme bojovat proti velkému horku a suchu. Hladiny podzemních vod jsou nízké. V národních parcích běží ve spolupráci s univerzitami výzkumné projekty," uvedl ministr Glauber. Vědci zjistili, že pokud se vysekají pásy širší než 350 metrů mezi kůrovcem postiženým lesem a zdravým, tak to buď výrazně zmírní šíření brouka, anebo zmizí.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 16MB (3.2% of 500MB)