V chovu firmy Perena na Hradecku je ptačí chřipka, utraceno bude 23 000 kachen

V chovu kachen firmy Perena v Dobřenicích na Hradecku se objevilo letošní desáté ohnisko ptačí chřipky. Utraceno bude 23 000 kachen. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Chov kachen na farmě v Dobřenicích byl kvůli ptačí chřipce vybit již v roce 2021. Tehdy šlo o 24 000 ptáků.

"Chovatel ohlásil pokles snášky vajec. Po odebrání vzorků laboratoř potvrdila ptačí chřipku H5N1," uvedl Majer. Na hospodářství byla podle něj okamžitě přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Okolo ohniska budou vymezena příslušná ochranná pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření.
Likvidace se bude v následujících dnech týkat kachen i vajec. V březnu 2021 hasiči dobřenický chov zlikvidovali za jeden den. Ptáky vynášeli z hal a usmrcovali je v kontejnerech s oxidem uhličitým.
Ptačí chřipka letos již zasáhla chov kachen Pereny v Nouzově u Dymokur na Nymbursku. V úterý 17. ledna tam veterináři a hasiči utratili všech 1900 kachen.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down