V chovu kachen v Lánech na Kladensku je letošní jedenácté ohnisko ptačí chřipky

Veterináři odhalili v komerčním chovu kachen v Lánech na Kladensku další ohnisko ptačí chřipky, letos jedenácté. Na farmě je 10.100 kachen, veterináři musejí všechny utratit. Kolem ohniska budou vymezena ochranná pásma a vydána mimořádná veterinární opatření, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Chovatel nahlásil krajské veterinární správě úhyn 103 kachen. Vzorky odebrané veterinárními inspektory po vyšetření ukázaly, že se jedná o ptačí chřipku subtypu H5N1. "Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Veškerá drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena," uvedl Vorlíček. Podle něj začnou veterináři s utrácením zřejmě v pátek.
Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od loňského 14. prosince zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. V Česku se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy. Na konci roku se potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v ČR, a to ve velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Bylo nutné zlikvidovat téměř 750 000 nosnic.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down