V drůbežárně v Brodu, zasažené ptačí chřipkou, je první zkušební skupina slepic

V první ze tří hal drůbežárny v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se loni v prosinci objevilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v ČR, je po čištění, dezinfekci a testech první zkušební skupina asi 37 000 slepic. Veterináři je budou tři týdny sledovat a odebírat vzorky, pokud bude vše v pořádku, začátkem dubna by mohl chovatel do této haly navézt plnou kapacitu slepic na snůšku.

Uvedl to ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj Richard Bílý. Provoz v dalších dvou halách se poté bude obnovovat postupně. Ve třech halách drůbežárny muselo být v lednu kvůli ptačí chřipce utraceno všech zhruba 742 000 slepic, což bylo přibližně 15 procent nosnic ze zemědělských chovů v ČR.
Majitel chovu, společnost Česká drůbež, zatím nemá kompletně sečtené škody, které sestávají z ušlých tržeb za miliony vajec a z nákladů na likvidaci a obnovení chovu. "Budou to desítky, možná stovky milionů korun," řekl  jednatel společnosti Zdeněk Pašek. První zálohu na úhradu škod už firma podle něj i podle Bílého od státu dostala.
Nákaza se v polovině haly číslo dvě objevila na konci prosince, postupně se dostala i do ostatních částí chovu. Kromě utracení slepic a jejich odvezení do kafilerie se likvidovaly i miliony vajec, krmivo a podestýlka. Koncem ledna zahájil majitel chovu důkladné a náročné čištění a opakovanou dezinfekci celého areálu. Práci na několik dní zdržely únorové mrazy, při nichž by mytí a dezinfekce nemusely být efektivní, řekl Bílý.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down