V drůbežárně v Brodu, zasažené ptačí chřipkou, obnovili chov v první ze tří hal

V první ze tří hal drůbežárny v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde bylo na konci minulého roku zjištěno dosud největší ohnisko ptačí chřipky v ČR, se před Velikonocemi obnovil chov. Veterináři to povolili poté, co po třítýdenním chovu zkušební skupiny 37 00 slepic žádný z testů a stěrů nepotvrdil výskyt viru ptačí chřipky. Majitel drůbežárny, firma Česká drůbež, halu doplnil na 265 000 nosnic, řekli ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj Richard Bílý a jednatel společnosti Česká drůbež Zdeněk Pašek. Chov v dalších dvou halách společnost obnoví do podzimu, až do nich bude mít dostatek nosnic.

Nákaza se v polovině haly číslo dvě objevila na konci prosince, postupně se dostala i do ostatních částí chovu. Ve třech halách muselo být v lednu utraceno všech 742 000 slepic, což bylo přibližně 15 procent nosnic ze zemědělských chovů v ČR. Kromě utracení slepic a jejich odvezení do kafilerie se likvidovaly i miliony vajec, krmivo a podestýlka. Následovalo důkladné opakované čištění a dezinfekce celého areálu a závěrečné testování veterinární správou. Když všechny testy dopadly dobře, veterináři v polovině března povolili nasazení zkušební skupiny drůbeže, která se tři týdny monitorovala a v hale se odebíraly a vyhodnocovaly vzorky. "Všechny testy dopadly dobře, ukončili jsme tam veterinární opatření a majitel doplnil první halu nosnicemi," řekl Bílý. Kapacita haly je podle Paška asi 277 000 slepic, firma jich tam má teď 265.000, víc jich zatím neměla. Nosnice jsou z vlastní odchovny v Toužimi. Další halu chce firma naplnit v červnu, zajistila si na to dodávku nosnic v zahraničí. Na zaplnění třetí haly na začátku září by už měla být odrostlá další várka nosnic z Toužimi. "V té první hale by měly slepice začít postupně snášet asi za dva týdny," řekl Pašek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down