V Evropě stále hrozí ptačí chřipka

Čeští chovatelé drůbeže se stále potýkají s ptačí chřipkou která se rozšířila do řady oblastí a bylo nutné utratit statisíce kusů drůbeže. První výskyty této nákazy byly evidovány i letos. O opatřeních, jakými se jejímu rozšiřování snaží zabránit chovatelé v sousedním Německu, informoval Matthias Arnold z německé chemické společnosti Lanxess, která se kromě jiného zabývá i produkcí dezinfekčních prostředků pro živočišnou výrobu.

Jaká je situace s ptačí chřipkou v Německu, případně v dalších státech?

Podle nedávného vyhodnocení rizik německého Institutu Friedricha Loefflera (FLI) byly od poloviny října 2021 v Německu opět hlášeny stovky volně žijících ptáků nakažených HPAIV z nejméně dvanácti spolkových zemí a více než 50 ohnisek u drůbeže a ptáků chovaných v hospodářstvích z mnoha spolkových zemí. Riziko šíření HPAIV H5 u volně žijících ptáků a jeho přenosu na drůbež a chované ptáky v Německu je stále považováno za vysoké. Důrazně se doporučuje, aby byla opatření biologické bezpečnosti v chovech drůbeže udržována na vysoké úrovni a v případě potřeby dále zlepšována.

Co by chovatelům pomohlo v případě, že se v oblasti objeví ptačí chřipka?

Na první místě musí být prevence. Biosecurity je jediný způsob, jak zastavit šíření viru ptačí chřipky na drůbeží farmě a v jejím okolí. Chovatelé musí dosáhnout nejvyšší možné úrovně biosecurity, která se opírá o kvalitní spolupráci a dodržování předpisů ze strany vedení, zaměstnanců i dodavatelů. Silné souvislosti byly zjištěny mezi šířením ptačí chřipky a přepravou drůbeže. Jakékoli kontaminované vozidlo nebo zařízení přenáší velké množství infekčních částic, které se rychle šíří mezi různými místy, na velké vzdálenosti a přes hranice zemí.

Jaká další preventivní opatření by chovatelé měli dodržovat?

Jedním z nejdůležitějších aspektů je pochopení a používání oddělovacích linií mezi čistými a špinavými oblastmi. K tomu musí docházet v celém produkčním systému, např. mezi terénem a kabinou vozidla určeného pro rozvoz krmiva. Je třeba určit všechny příslušné oddělovací linie a stanovit správné postupy pro dosažení oddělení, aby se mohly používat v praxi. Existuje mnoho dalších procedur, které je třeba dodržovat. Patří mezi ně např. správné používání sprch, správné postupy pro opuštění a opětovný vstup na farmu, dezinfekce zařízení přijíždějícího na farmu, dezinfekce po pobytu rizikových vozidel v blízkosti farmy a chování dodavatelů i zaměstnanců ve výrobním zařízení, včetně jeho okolí. Na infikované farmě, kde se uplatňuje biologická bezpečnost, se doporučují zavést tato opatření: kontrola pohybu zaměstnanců po farmě, čištění a dezinfekce cest, správné odstraňování odpadků a vysoký stupeň čištění a dezinfekce terminálů mezi výrobními cykly. Samozřejmě je také nutné zvolit správný dezinfekční roztok, který prokazatelně a rychle ničí ptačí chřipku. Například širokospektrální dezinfekční přípravek Virkon S zabíjí více kmenů viru během pouhých 60 vteřin, a to pomocí ředícího poměru 1:200 při použití přípravku.

Celý rozhovor najdete v jednom z příštích čísel týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down