V jihočeském chovu, kde je ptačí chřipka, veterináři utratí stovky hus

Veterináři dnes utratí stovky ptáků v komerčním chovu hus u jihočeského Byňova, kde se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky. Z asi 700 hus tam uhynulo zhruba 70 ptáků. Jde o vysoce patogenní virus H5N1, který je potenciálně přenosný na člověka. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. V Byňově je jediný šlechtitelský chov hus v ČR, provozuje ho Rybářství Nové Hrady. V chovu je asi pět tisíc ptáků.

V chovu plemenných hus u Byňovského rybníka bylo původně 700 hus. Firma je chová ve volném zasíťovaném výběhu s přístupem na rybník. Uhynulo téměř 70 ptáků, drůbež se zřejmě nakazila od volně žijících ptáků. "Pro chov to znamená dost velký problém. Dělaly se výtěry, vyšetřili jsme kontaktní chovy a na základě výsledků uvidíme, jak budeme postupovat dál," řekl ČTK ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. Když se ptačí chřipka prokáže v chovech plošně, budou dopady nedozírné, řekl ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař.

V jižních Čechách se předtím potvrdila ptačí chřipka v polovině listopadu, v malochovu v Dolní Lhotě u Stráže nad Nežárkou na Jindřichohradecku. Veterináři tam proto vyhlásili ochranná pásma: v tříkilometrovém jsou dva velkochovy, kde je přes sto tisíc ptáků. Porážka a zpracování zvířat z těchto chovů budou mít přísnější pravidla, řekl již dříve Kouba.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down