V Jihočeském kraji budou letos výnosy kukuřice dvojnásobné, stoupne i kvalita

V Jihočeském kraji bude letos nadprůměrná úroda kukuřice. Po loňském roce, kdy byly výnosy kvůli velkým vedrům špatné, bude letošní úroda na mnoha místech dokonce rekordní. Vyšší bude i kvalita. Zemědělci jsou zatím zhruba ve třetině sklizně, kvůli velkým výnosům se sklizeň letos protáhne. Uvedl to jihočeský zástupce v Komoditní radě pro obiloviny a olejniny při Agrární komoře ČR Vlastimil Daňhel.

Jihočeský kraj je podle Daňhela pěstováním kukuřice vyhlášený. Kukuřice se nejvíce využívá pro krmení skotu, kterého se v Jihočeském kraji chová nejvíce z celé České republiky.

Oproti loňsku jsou výnosy dvojnásobné. Zatímco loni se výnosy pohybovaly mezi 20 až 25 tunami z hektaru, letos to bude 40 tun z hektaru, někde i více. Existují i porosty, které budou letos dávat nad 50 tun, řekl Daňhel.

Dlouhodobý průměr je podle něj zhruba 35 tun. Pole s rekordními výnosy budou ve všech okresech Jihočeského kraje.

Kukuřice bude sklizená asi v polovině října, což je později, než bývá obvykle. Porosty jsou silnější, sklizeň proto nepostupuje tak rychle, vysvětlil Daňhel. Momentálně se na sklizeň pospíchá, protože vlivem zářijového sucha kukuřice rychle dozrává a musí se sklízet ještě ve stadiu, kdy je zelená, doplnil. Ve srovnání s loňským rokem stoupne i kvalita kukuřice. Kukuřice neměla stres a nasadila krásné zrno, které bude plné energie, plné škrobu, poznamenal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down