11.07.2016 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Jihočeském kraji loni stoupla denní spotřeba pitné vody

V Jihočeském kraji loni meziročně stoupla denní spotřeba pitné vody v domácnostech zhruba o tři čtvrtě litru na 85,4 litru na osobu. Navýšení lze přičíst i tomu, že loni v létě panovaly extrémně vysoké teploty, které nutí lidi více pít. Průměrná cena kubického metru vody loni zdražila o 50 haléřů. Jihočeši za ni zaplatili 35,80 Kč, což je o 20 haléřů více než celorepublikový průměr. Vyplývá to ze zprávy Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V Jihočeském kraji loni vyrobila vodohospodářská zařízení 33,6 milionu kubických metrů vody, což je o dvě procenta více v porovnání s rokem 2014. Objem tržeb za vodné pak dosáhl téměř 928 milionů korun bez daně. Odběr z vodovodního řadu využívá v regionu více než 572 000 lidí, což je téměř 91 procent obyvatel kraje.

Vodovodní síť se loni prodloužila o nových 48 kilometrů. Momentálně tak dosahuje v kraji celkové délky 6239 kilometrů a je na ni navedeno 149 500 vodovodních přípojek.

Loni se také zvýšil počet domácností napojených na kanalizační soustavu. Tuto možnost využívá více než 86 procent lidí z regionu. "Množství vypouštěných odpadních vod do kanalizace bez zpoplatněných srážkových vod bylo ve sledovaném roce téměř srovnatelné s rokem 2014. Odteklo tímto způsobem 27 milionů kubických metrů odpadních vod," uvedl ve zprávě ČSÚ Michal Kolísek. Lidé za stočné zaplatili celkem 932 milionů korun.

V Jihočeském kraji loni vzniklo šest nových čistíren odpadních vod (ČOV). Celkem jich v regionu funguje 327, více jich je pouze ve Středočeském kraji. Celková kapacita čistíren v jižních Čechách za den je více než 385 tisíc kubických metrů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down