V jižních Čechách je sucho i tam, kde je půda tradičně vlhčí

V jižních Čechách bojují zemědělci se suchem i v místech, kde je půda tradičně vlhčí než jinde. Na loukách a pastvinách jsou praskliny. Zásoby sena zemědělci zatím mají. S novou pící je problém na loukách, které jsou u lesů nebo v kopcovitém terénu, tam ničí půdu divoká prasata. Řekla to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná. Problém se senem má většina zemědělců v ČR, zásoby jsou malé kvůli loňskému suchému létu.

Spodní voda má z dlouhodobého hlediska podprůměrnou výšku hladiny. V posledních letech se zemědělské sucho na jaře zvětšuje, zásoba vody je v republice o pětinu menší než před půlstoletím. Pokud sucho potrvá, uvedla Šťastná, podniky, které chovají hospodářská zvířata, budou muset jejich stavy razantně snížit.
Se suchem se potýká družstvo Blata Sedlec na Českobudějovicku, které chová 940 dojnic a hospodaří na 3697 hektarech, z toho je 1002 hektarů trvalých travních porostů. "Působí na blatech, kde už z názvu vyplývá, že je to vlhčí, těžká půda. A zatímco ozimy vypadají slušně, tak těžkou hlavu jim dělají pastviny a louky, už i tam jsou praskliny. Pokud se to markantně nezlepší, bude boj o krmení pro zvířata," řekla Šťastná.
Za poslední měsíc postihlo větší sucho půdu v nižších polohách. Pršelo málo, bylo teplo a vál vítr. "Tahle kombinace jarní krajinu vysušuje. Místy se objevují trhliny v půdě. Přesto porosty, zejména ozimých plodin, zatím nevypadají špatně. Zejména ty na těžších půdách," řekla ředitelka. V místech u lesů nebo v kopcovitějším terénu ničí půdu divoká prasata. Podle Šťastné to nenahradí ani případné finanční kompenzace. "Když tam budou chtít udělat seno, senáž, tak je půda znehodnocená. Bojí se, že louky nebudou použitelné k výrobě kvalitní píce," řekla Šťastná.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down