29.06.2022 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V jižních Čechách začaly žně, zatím jen v několika podnicích. Práce brzdí déšť

V jižních Čechách začaly tento týden žně. Zatím jen v několika podnicích, jejichž pracovníci sklízí ozimý ječmen. Naplno propukne sklizeň zřejmě příští týden. Práce brzdí déšť, některá družstva přišla o úrodu kvůli krupobití. Ceny za obiloviny stouply meziročně o víc než sto procent. Uvedla to řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

"Začátkem posledního červnového týdne vyjely sklízecí mlátičky do obilí, konkrétně do ozimých ječmenů, jen v jednotkách jihočeských podniků. Na většině území není zrno ještě dostatečně zralé. Pokud bude pokračovat teplé počasí bez výraznějších srážek, naplno se žně rozjedou příští týden. Do té doby se zemědělci věnují spíše sklizni objemných krmiv a senážování. Přestože zima a časné jaro byly velmi suché, následné deště situaci na polích zachránily a umožnily solidní vzcházení jařin a růst ozimých plodin. Kukuřice také vypadají slibně," řekla ředitelka.
Stav polních plodin se liší podle míst. Minulý pátek napršelo v kraji od 20 do 80 milimetrů. Žně zpomalily i deště v noci na dnešek. Některé podniky přišly o sklizeň kvůli kroupám. V zemědělském družstvu Hříšice na Jindřichohradecku poškodilo krupobití většinu polních porostů na 2000 hektarech. "Podnik bude mít problémy zabezpečit píci pro dobytek na zimu," řekla Šťastná.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down