V Krušovicích bylo potvrzeno 17. letošní ohnisko ptačí chřipky

Veterináři odhalili v malochovu v Krušovicích na Rakovnicku ohnisko ptačí chřipky. Chovatel nahlásil postupný úhyn sedmi kusů drůbeže z celkového počtu 66 slepic, kachen, hus a krůt. Počet zjištěných ohnisek ptačí chřipky v České republice tak letos stoupl na 17. Zbývající drůbež veterináři utratí, okolo ohniska vymezí uzavřená pásma a v nich přijmou mimořádná veterinární opatření. Informoval dnes mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

"Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Na stanovení patogenity se v současnosti čeká," uvedl Vorlíček. V hospodářství byla přijata opatření, jejichž cílem je zamezit šíření nákazy. "Zbývající kusy budou utraceny. Okolo ohniska byla vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření. Pásmo dozoru přesahuje do Ústeckého kraje," dodal mluvčí. Poslední případ ptačí chřipky se objevil minulý týden v malochovu drůbeže v Benicích na jihovýchodě Prahy. V hospodářství bylo 54 kusů drůbeže, chovatelé nahlásili veterinářům úhyn dvou kusů, zbývající kusy drůbeže musely být utraceny. Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 20MB (4% of 500MB)