V lesích Žďáru nad Sázavou stoupla těžba kvůli kůrovci trojnásobně

V městských lesích Žďáru nad Sázavou loni kvůli kůrovci stoupla těžba víc než trojnásobně. Městu patří zhruba 280 hektarů lesů využívaných i k rekreaci, kůrovcem ohrožené smrkové porosty v nich tvoří čtyři pětiny. Zastoupení listnatých dřevin se v nové výsadbě zvyšuje, řekla místostarostka Ludmila Řezníčková. Zalesnit je aktuálně potřeba 11 hektarů holin.

Zprávu o lesním hospodářství projednala v pondělí městská rada. Vyplynulo z ní, že v roce 2018 bylo kvůli rozvoji kůrovce z městských lesů vytěženo asi 6000 metrů krychlových dřeva. "Což je obrovské množství, protože jinak se těží kolem 2000 kubíků," uvedla Řezníčková. Doplnila, že ještě asi 1500 metrů krychlových dřeva bylo vytěženo kvůli polomům. Ještě vážnější je podle ní situace v jiných částech okresu, například u Bohdalova. Lesníci na Vysočině si stěžují na velký pokles výkupních cen dřeva způsobený výrazným navýšením těžby. Žďár podle Řezníčkové netratil tolik jako jiné lesní podniky, protože má výhodnou smlouvu s odběratelem dřeva. Bude ale potřeba víc sazenic. Nynější zima se sněhem by mohla lesům pomoci, důležité bude počasí dalších měsíců. "Stromy, pokud mají dostatek vláhy, jsou schopné částečně se proti škůdcům bránit," řekla místostarostka. Doplnila, že letos budou dělníci v městských lesích kácet jen poškozené stromy; po zimě mají některé poškozené vrcholové části. Na zalesňování má město zajištěných 3600 sazenic listnatých stromů. "Je to většinou buk, dub nebo javor," uvedla. Na náhradní výsadbě se podle ní listnáče podílejí 40 procenty.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down