V Maďarsku se objevilo další ohnisko ptačí chřipky

Maďarský úřad pro bezpečnost potravin (Nebih) objevil na slepičí farmě ve městě Kerekegyháza ve střední části země další ohnisko ptačí chřipky. Začala proto likvidace více než 101 000 nosnic, uvedla agentura MTI. V okolí úřady vytvořily tříkilometrové ochranné pásmo a deset kilometrů kolem pásmo dozoru.

Nebih už zhruba před 14 dny nařídil zlikvidovat 90 000 krůt na velkých drůbežích farmách na severozápadě Maďarska. Ptačí chřipka se potvrdila na čtyřech krůtích farmách v okolí města Ács v blízkosti Dunaje, který tvoří hranici se Slovenskem.
Virus takzvané ptačí chřipky se poprvé objevil v Hongkongu v roce 1997. Od té doby se rozšířil mezi drůbeží zpočátku hlavně v Asii a pak po celém světě. Vakcinace v chovech se neprovádí, je dokonce zakázaná. Zasažená hejna se likvidují.
Vysoce patogenní podtyp H5N8 způsobil rozsáhlé výpadky v produkci drůbežího masa počátkem roku 2014 v Asii a ještě do konce téhož roku se choroba přenesla do Evropy. Maďarsko muselo s infekcí bojovat začátkem loňského roku. Ohnisko nákazy bylo zjištěno loni v lednu i v Česku v kraji Vysočina.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down