V malochovu drůbeže na Opavsku zjistili veterináři ohnisko ptačí chřipky

V malochovu drůbeže v Kravařích na Opavsku zjistili veterináři ohnisko ptačí chřipky. Chovatel nahlásil, že mu náhle uhynulo deset z 30 ptáků. Výsledky vyšetření odebraných vzorků nákazu potvrdily a zbývající drůbež v chovu byla utracena. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde od začátku letošního roku o 36. potvrzené ohnisko ptačí chřipky v České republice v nekomerčním chovu, kromě toho byla letos nákaza potvrzena i v deseti komerčních chovech.

Státní veterinární správa - logo

Vyšetření v chovu potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1. "Jedná se o nekomerční malochov, který neuvolňuje drůbeží produkty na trh, krajská veterinární správa okolo zasaženého chovu proto nevymezila uzavřená pásma. O ohnisku však již informovala okolní obce, komerční chovy drůbeže a další instituce," uvedl Vorlíček.

Výskyt onemocnění v Moravskolezském kraji

V Moravskoslezském kraji byly dva z 36 malochovů drůbeže, kde se letos potvrdila ptačí chřipka. Jednalo se o chovy slepic v Trnávce na Novojičínsku a v Dobré u Frýdku-Místku a v obou se nákaza objevila už v lednu.

Ptačí chřipka - nemoc známá od 19. století

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down