V malochovu na Strakonicku je ptačí chřipka, letos páté ohnisko nákazy v ČR

V malochovu drůbeže v Kožlí u Myštic na Strakonicku se prokázala ptačí chřipka H5N1. Uhynulo 16 zvířat, zbylých 16 veterináři zlikvidují. Je to letošní páté ohnisko ptačí chřipky v Česku. Sdělil to mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

"Chovatel oznámil krajské veterinární správě úhyn 16 kusů různých druhů drůbeže z celkového počtu 32. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření. To následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1," uvedl Majer. Okolo ohniska vymezili veterináři ochranná pásma, přičemž takzvané pásmo dozoru zasahuje do Středočeského kraje. Ptačí chřipka se prokázala od začátku roku na několika místech. Kvůli nákaze museli veterináři zlikvidovat 12 000 kuřat a 1000 krůt z velkochovu v Sedlčanech na Příbramsku. Ptačí chřipka se objevila i v malochovech na Uherskohradišťsku, Jičínsku a na Děčínsku. Ve velkochovu firmy Česká drůbež v Brodu nad Tichou na Tachovsku bude kvůli ptačí chřipce nutné utratit všech téměř 750 000 nosnic. Představuje to asi 15 procent slepic v celé ČR. Podle Českomoravské drůbežářské unie se masivní utrácení slepic projeví na ceně vajec. V Brodu nad Tichou prokázali veterináři nákazu loni 30. prosince, vyplývá z informací na webu. V Brodu nad Tichou je dosud největší ohnisko ptačí chřipky v zemi.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down