27.07.2018 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Moravském Krumlově uhynuly v řece stovky ryb, zřejmě se udusily

Stovky ryb uhynuly v řece Rokytná v Moravském Krumlově na Znojemsku. Řekl to vedoucí odboru životního prostředí moravskokrumlovské radnice Kamil Raboň. Podle předběžných výsledků rozboru vody byl příčinou úhynu nedostatek kyslíku v řece. Ačkoli předběžně zástupce městského úřadu nepředpokládá, že by ryby uhynuly cizím zaviněním, je celá situace předmětem správního řízení.

"Ve středu odpoledne nás na menší úhyn ryb upozornil rybář. Kontaktovali jsme rybáře, aby je odklidili, ti však na místě zjistili, že jde o úhyn mnohem větší," uvedl Raboň. Uhynulých ryb v řece Rokytná jsou podle něj stovky, jde o kilometrový úsek řeky pod moravskokrumlovským zámkem. Na místo přijeli i specialisté z hasičského záchranného sboru z Tišnova a odebrali vzorky vody. Podle předběžných výsledků byl příčinou úhynu nedostatek kyslíku v řece. Odpoledne by rybáři i dobrovolní hasiči měli uhynulé ryby odklidit a odvézt je do kafilerie.
Horké a suché počasí představuje pro vodní živočichy velké riziko, protože hladina vody je ve všech tocích velmi nízká a nejhorší situace je právě na menších tocích, jak ČTK řekl Petr Chmelař z Povodí Moravy. "Sucho máme momentálně na čtvrtině měřicích stanic, ale začíná se opět šířit a nejvíce vidět je to na malých vodních tocích, jako je právě Rokytná, Litava, Moravská Sázava, Třebůvka nebo Želetavka. Na těchto tocích voda v některých oblastech klesá pod měřitelnou úroveň," řekl Chmelař.
Při malém množství vody se na její kvalitě více podepisuje znečištění, jehož koncentrace stoupá a vede k úbytku kyslíku ve vodě. "Stejně tak vysoké teploty a působení slunce vedou k rychlému prohřátí vodního sloupce až ke dnu a to způsobuje další úbytek kyslíku. Podmínky pro vodní živočichy jsou tak velmi obtížné," doplnil mluvčí Povodí Moravy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down