V okolí Lověšic je ochranné i dozorové pásmo

Státní veterinární správa zřídila ochranné i dozorové pásmo v okolí Lověšic na Přerovsku, kde se v sobotu potvrdilo první ohnisko ptačí chřipky v Olomouckém kraji. Veterináři tam proto už v sobotu utratili stovky kusů drůbeže. Lověšice jsou devátým ohniskem ptačí chřipky v republice. Veterináři také odeslali na rozbor další vzorky z uhynulých ptáků, a to z Jesenicka a Prostějovska. "Zatím nemáme výsledky," řekl ředitel krajské veterinární správy Aleš Zatloukal.

Ochranné pásmo má poloměr tři kilometry a jeho centrem je ohnisko nákazy v Lověšicích. Poloměr pásma dozoru, které zahrnuje i ochranné pásmo, je deset kilometrů. Obce v ochranném pásmu musejí provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata. V dozorovém pásmu obce provedou soupis pouze komerčních chovatelů drůbeže. Chovatelé v ochranném pásmu nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu. V území kolem nálezu platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva, omezení vstupu lidí do drůbežáren, přes dezinfekční rohože je omezen i vjezd automobilů do areálů chovů. V obou pásmech jsou zakázány výstavy drůbeže a ptactva. V okolí Lověšic spadá do ochranného pásma šest obcí včetně Přerova.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down