V tříkilometrovém ochranném pásmu kolem nového ohniska ptačí chřipky v Podolí u Jankova na Benešovsku není žádný velkochov. Jsou tam jen drobní chovatelé. V rozsáhlejším, desetikilometrovém pásmu dozoru je zhruba šest komerčních chovů, ale nejsou velkokapacitní. Uvedl to zástupce ředitele krajské veterinární správy Pavel Bohatec.
V malochovu v Podolí u Jankova veterináři odhalili druhé ohnisko ptačí chřipky v zemi. Původně tam bylo 45 slepic a šest kachen, 25 slepic již uhynulo. Zbývající drůbež veterináři utratí. Bohatec uvedl, že kvůli ohnisku na místo platí zákaz vstupu. Veterináři vzhledem k malému množství drůbeže nevyužijí pomoc hasičů.
V rámci ochranného tříkilometrového pásma se podle Bohatce vyskytují jen drobnochovatelé. "Vydáme mimořádné veterinární opatření, kde bude určeno katastrální území a požádáme obce, aby udělaly soupisy a sčítací listy," uvedl Bohatec. V desetikilometrovém pásmu dozoru je podle něj asi šest komerčních chovů převážně kachen, ale nejsou tak velké.
V postiženém malochovu v Podolí by se měly zlikvidovat všechny možné kontaminované předměty, krmivo a podestýlka. Provést se musí také dezinfekce. "Pak se bude v ochranném pásmu tři týdny čekat, jestli tam nedojde k nějakému úhynu nebo podezření. Po třech týdnech by se mohlo odvolat ochranné pásmo a za další týden i pásmo dozoru," dodal Bohatec.
První ohnisko bylo v malochovu v jižních Čechách. Dále veterináři už dříve subtyp choroby H5N8, který není přenosný na člověka, potvrdili ve třech lokalitách u divoce žijících ptáků. Do středočeského malochovu ji nejspíš zavlekly divoké kachny z blízkého rybníka.*