V Olomouckém kraji bylo loni zalesněno nejvíc pozemků v ČR

V Olomouckém kraji bylo loni zalesněno 3250 hektarů pozemků, což bylo nejvíce v Česku. Lesy v Olomouckém kraji totiž postihla kůrovcová kalamita a správci lesů se snaží obnovit lesní porosty v místech, kde kvůli lýkožroutovi byly pokáceny tisíce smrků. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ) v publikaci Základní tendence demografického, sociálního a ekonomického vývoje Olomouckého kraje.

Zatímco v letech 2007 až 2015 bylo v Olomouckém kraji každý rok zalesněno v průměru 1404 hektarů pozemků, tak v posledních dvou letech se tempo zalesnění výrazně zvýšilo kvůli těžbě kůrovcového dřeva i větrným kalamitám. "V roce 2016 bylo zalesněno 2375 hektarů pozemků a v roce 2017 dokonce 3250 hektarů," uvedl ČSÚ.
Lesní porosty loni v kraji zabíraly zhruba 177 000 hektarů, z toho na jehličnaté dřeviny připadalo bezmála 120 000 hektarů. Více než polovinu dřevin v lesích tvořil smrk, který je napadán kůrovcem. "Proti roku 2007 se plocha s jehličnatými dřevinami snížila o 6800 hektarů. Plocha s listnatými dřevinami se navýšila o 6800 hektarů," stojí v komentáři ČSÚ.
Těžba dřeva loni v Olomouckém kraji kvůli odstraňování stromů napadených kůrovcem i likvidaci rozsáhlých polomů výrazně vzrostla a byla nejvyšší v Česku. Zatímco v roce 2016 se těžba dřeva v regionu zvýšila o 16 procent na 2,37 milionu metrů krychlových, loni vzrostla o pětinu na 2,87 milionu metrů krychlových.
Na tuzemské těžbě dřeva, která loni obnášela 19,387 milionu metrů krychlových, se Olomoucký kraj podílel zhruba 15 procenty. Vysokou těžbu vykázal ještě Moravskoslezský kraj (2,826 milionu metrů krychlových) a Jihočeský kraj (2,573 milionu metrů krychlových).
Na jehličnaté stromy loni v Olomouckém kraji připadla těžba 2,682 milionu metrů krychlových a na listnaté stromy 187 787 metrů krychlových dřeva. Většina loni vytěženého dřeva v kraji připadla na takzvanou nahodilou těžbu, která zahrnuje odstraňování polomů a likvidaci stromů napadených škůdci. Nahodilá těžba v kraji obnášela 2,596 milionu metrů krychlových. Polovinu této těžby tvořily polomy a druhou stromy napadené kůrovcem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down