V Pardubickém kraji je druhé ptačí ohnisko u Nasavrk

Veterináři ve středu zlikvidovali 69 kusů drůbeže v malochovu u Nasavrk na Chrudimsku. Jde o druhé ohnisko ptačí chřipky v Pardubickém kraji, první bylo na Orlickoústecku. Informoval o tom ředitel Státní veterinární správy pro Pardubický kraj Josef Boháč.

Virus přenášejí volně žijící ptáci. Chovatel, který měl drůbež v Ochozu, což je místní část Nasavrk, podle Boháče chov nezabezpečil tak, aby zamezil styku s volně žijícími ptáky. Veterináři museli usmrtit 56 slepic a 13 kachen.

Podle veterinárního nařízení musejí v tříkilometrovém ochranném pásmu a desetikilometrovém pásmu dozoru majitelé chovy zcela uzavřít. Soupis lokalit je na stránkách krajského úřadu nebo veterinární správy. Chovatelé také musejí obce do pondělí informovat, kolik chovají drůbeže nebo jiného ptactva.

Ohnisko ptačí chřipky veterináři už dřív potvrdili v Koldíně na Orlickoústecku, první únorový víkend zhruba čtyři desítky kusů drůbeže usmrtili. Výskyt nemoci provázejí stejná opatření jako na Chrudimsku.

Ptačí chřipka se vyskytla v kraji, ale i celé zemi po deseti letech. Virus se objevil na jižní Moravě začátkem ledna. Postupně se šíří po republice, dodnes se objevilo téměř 30 ohnisek v různých krajích a řada uhynulých volně žijících ptáků.

Při výskytu této vysoce infekční choroby ptactva před deseti lety přišli velkochovatelé na Orlickoústecku zhruba o 200 000 kusů drůbeže, dalších přibližně 1900 kusů tehdy veterináři vybili v malochovech.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down