V Pardubickém kraji končí první jarní práce na polích. Farmáři už zaseli většinu obilnin. Kukuřici budou podniky sít v dubnu a květnu. Mírná zima v některých oblastech vylákala ven hlodavce, kteří poškodili ozimé obilniny. Uvedli to zástupci okresních agrárních komor.
Ozimé obilniny přezimovaly dobře až na lokality, které byly podmáčené. Mírná zima byla příznivá pro hraboše a myši, sdělil ředitel svitavské agrární komory Josef Gracias. Dodal, že mapují škody, problémy budou nejen na obilninách, ale také na pastvinách a loukách. Výměra obilnin a dalších plodin se proti minulým letům s ohledem na rozlohu orné půdy v kraji příliš nezmění. Meziroční rozdíly jsou dány hlavně střídáním plodin na polích.
Kdysi bylo Svitavsko podle Graciase bramborářskou velmocí, ale vlivem vývoje cen a dovozovou politikou se mu už ale těžko konkuruje. Výměry na Svitavsku klesly z 600 na 250 hektarů, doplnil.
Na Chrudimsku očekávají setí kukuřice od poloviny dubna, až bude přes den tepleji. Mírná zima zanechala plodiny v dobré kondici. Kromě obilnin je zhruba ze 70 procent na polích zasetá cukrovka, pokročily práce na setí luskovin a někde také máku.
Mák je podle předsedy chrudimské agrární komory Jaroslava Kopisty náročná plodina v době založení. Chrudimsko je podle něj dominantní v pěstování máku, má jeden z nejkvalitnějších. Někdy se míchá český mák s mákem z Asie, což je znát na jeho chuti, poznamenal.
Rovněž v pardubickém regionu jsou obiloviny zaseté a ze 70 procent dokončená setba cukrovky. Vegetace se však zastavila po několika březnových dnech, řekla ředitelka pardubické agrární komory Kateřina Klímová.
Krátkou pauzu od prací na polích nyní zemědělci věnují školením o dotacím. Letos jsou přísnější podmínky, uvedl ředitel orlickoústecké agrární komory František Smítal. Podle něj je víc dotačních titulů, ale zároveň víc administrativy.*