V perníkářských firmách vrcholí výroba

V perníkářských firmách v Pardubicích vrcholí vánoční výroba. Na sklonku roku mají výrobci zdobeného perníku nejvíc objednávek. Pečou nejen tradiční perníkové betlémy, zasněžené stromečky, svícny, ale zhotovují také na zakázku velké trojrozměrné stavby z perníku.

„Pro perníkáře jsou Vánoce nejlepším obdobím. Musíme nastavovat pracovní čas, abychom stihli objednávky,“ řekla Jarmila Janurová z firmy JaJa Pardubice. Teď dokončují zimní staročeskou vesnici s okolní krajinou, která bude vystavena v jednom z pražských hotelů. Na perníkových plátech lze najít vánoční stromek, kostel, chalupy, zvířata, postavičky, mlýn, salaš, koňský povoz nebo zámek a hrad.
Firma Perník Novotný musela dočasně zastavit objednávky a přijímat je
začne zase až v prosinci. Perníky například dodávají i reklamním agenturám,
které jimi obdarovávají o Vánocích klienty. Cukrářky během tohoto období
zpracují stovky kilogramů surovin.  „Dělali jsme teď metr a půl velký Pražský hrad a trojrozměrný Karlův most. Stavby jsou na zhotovení velmi náročné. Vánoce jsou pro nás nejlepší, kromě vánočních motivů je teď žádaný i Mikuláš a čert,“ řekl Novotný.  Pardubické perníky většinou kupují zákazníci v Česku, ale míří i za hranice. Firma Jaja má odběratele na Ukrajině, Slovensku nebo v Polsku. Pavel Janoš zase posílá zasněžené kostelíky stálým zákazníkům do USA. Letošní novinkou v Janošově firmě jsou perníkové pohlednice se zimní krajinou a kostelíčkem.  „Letos máme zakázky na perníkové pohlednice s PF 2014 s krajinkou a kostelíčkem a jinak jsou to v podstatě jen drobné inovace. Nejraději děláme na
Vánoce zvony ve velikosti 20 až 30 centimetrů, kde se můžeme pěkně rozmáchnout. A také já osobně miluji betlémy všech velikostí,“ řekl Janoš.
Výrobky místních perníkářů členské státy EU uznaly jako ojedinělý a tradiční výrobek. Od roku 2008 tak mohou používat výrobci perníku chráněné zeměpisné označení Pardubický perník.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *