V Plzni začne sezona farmářských trhů

V Plzni začne tuto sobotu sezona farmářských trhů na náměstí Republiky v centru. Zhruba 50 prodejců tam bude nabízet čerstvé lokální potraviny, z téměř 80 procent z Plzeňského kraje. Opakovat se budou trhy každou sobotu, vždy od 08:00 do 12:00, a to až do 16. prosince. Čerstvé mléčné výrobky, pečivo, uzeniny, ryby, zeleninu, pivo, víno i sazenice si tam pravidelně chodí nakupovat asi 3000 lidí, řekl Tomáš Popp z občanského sdružení Envic, které trhy pořádá 14. rok.

"Jako jediné v ČR mají celosvětovou značku Slow Food, kterou získaly díky tomu, že nabízí skutečně originální a kvalitní jídlo typické pro region. Bereme jen prvovýrobce, ne překupníky, kteří jsou třeba v Praze nebo na rakouských trzích běžní," uvedl Popp. Libuše Sittová z Dvoru Krasíkov z Tachovska uvedla, že prodej na trzích, kam chodí jiná skupina zákazníků než do běžných obchodů, je pro ní každotýdenní vzpruhou a ujištěním, že vyrábí dobré zboží. Podle Poppa jsou trhy inkubátorem nových nadějných projektů. Jmenoval třeba pekařství Bread House z Plzně, které založila česko-německá rodina. Původně dodávalo pečivo jen na trhy, ale díky vysoké poptávce otevřelo také prodejnu v centru Plzně. Dále jmenoval korejskou rodinnou firmu Korjo-saram z Plzně, nabízí korejské speciality. Díky prestiži trhů roste v Plzni počet farmářských obchodů, dodal. Prodejci řekli, že své produkty museli zdražit kvůli vysokým cenám energií a služeb. "Ceny prodávaných potravin nejsou výrazně vyšší než v běžném malobchodu," řekl Popp. Sittová měla například obavy, když loni více zdražila kvůli rapidnímu růstu cen másla půlkilogramové listové těsto s máslem na 109 korun. Žádný propad v prodejích nebyl, řekla. "Farmářské trhy považujeme za tradiční akci a spolu s centrálním obvodem Plzeň 3 je podporujeme. Kromě toho, že si tam lidé mohou koupit skvělé jídlo, tak akce výrazně podporuje regionální farmáře," uvedl primátor Roman Zarzycký. Otevřeno je sice oficiálně od 08:00, ale zákazníci už nakupují od 06:30. "Nejpopulárnější je zelenina, pak mléčné výrobky, maso a čerstvé pečivo," řekl Popp. *

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down