04.09.2017 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V podzimním zemědělském dotačním kole bude přes tři miliardy korun

Podzimní kolo evropského dotačního rozvojového programu, ve kterém stát přerozdělí přes tři miliardy korun, se spustí v říjnu. Nejvíce peněz půjde na investice do zemědělství. V předchozím kole plánoval stát přerozdělit 4,6 miliardy korun, zemědělci a potravináři si řekli o 9,2 miliardy korun, peníze chtěli hlavně na modernizace v zemědělství a potravinářství. Sdělila to mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Nakonec se schválilo 5,7 miliardy korun. V novém kole bude možné žádat od 10. října do 30. října, přičemž bude možné podávat žádosti už pouze elektronicky.

V novém kole se podle Ježkové prodlouží lhůta na doložení dokladů po podání žádosti o dotaci z původních 70 dnů na 93 dní. Podobně se prodlouží i lhůta pro odstranění nedostatků ze 175 na 196 dní. Nově si také budou moci zemědělské podniky započítávat do způsobilých nákladů peníze vydané na nádrže na zadržení srážkových vod ze střech nebo na novou výsadbu vinné révy. O peníze budou moci také žádat pekaři, cukráři a zmrzlináři, kteří měli dříve žádat v jiném programu, o který se staralo ministerstvo průmyslu a obchodu. U investic do ochrany melioračních a zpevňujících dřevin bude stát proplácet všechny způsobilé výdaje místo poloviny. Na tyto projekty dá republika 46 milionů korun. Zjednodušila se pravidla žádostí, v mnoha programech došlo k odstranění preferenčních kritérií.*

Podle externího poradce pro sektor zemědělství a ekoenergii Moneta Money Bank Mojmíra Severina bude největší zájem o projekty v oblasti živočišné výroby, hlavně kvůli zvýšení výkupních cen od zemědělců. "Můžeme tedy očekávat zvýšený zájem o investice do chovu skotu či prasat a nebo do technologie dojení," řekl Severin.

Některé politické strany, stejně jako Asociace soukromého zemědělství ČR, volaly po snížení maxima pro podporované projekty z aktuálních 150 milionů korun. "Aktuálně není limit snížen, opravdu velkých projektů v řádu stovek milionů korun je podáváno velmi málo," uzavřela mluvčí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down