V tendru Lesů ČR půjde o těžbu pěti milionů kubických metrů

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásil pětiletý tendr 2022+ na lesní práce a prodej dřeva. Tendr bude rozdělen na 46 zakázek. Půjde v nich v následujících pěti letech o těžbu zhruba pěti milionů metrů krychlových dříví, práce za pět miliard korun a roční zalesnění asi 15 tisíc hektarů, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Vítězné firmy by měly pro Lesy ČR pracovat od ledna 2022 do konce roku 2026. "Smlouvy podnik připraví k listopadovému podpisu, aby mohly práce od ledna 2022 začít," uvedla mluvčí.

Tendry jsou dvojího typu. Na 34 jednotkách budou lesnické firmy dělat těžbu dřeva, pěstební práce a vytěžené dřevo si budou i prodávat. Na 12 jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce, přičemž půjde o lokality na Moravě, kde už byla kalamita kůrovce. Tendr se bude týkat v souhrnu území o rozloze asi 200 tisíc hektarů, půjde tedy o necelou pětinu lesů spravovaných státním podnikem. Tendr 2022+ zapadá do pětiletého systému soutěží, v němž se každý rok takzvaným senátním způsobem rozhoduje o hospodaření na zhruba pětině území.

Na rozdíl od minulých dvou let nebude v tendru žádná zakázka, kde by firmy dělaly jen těžbu a pěstební práce, přičemž vytěžené dřevo by si prodávaly samy Lesy ČR. "Ve střednědobé strategii jsme deklarovali, že chceme ve vlastní režii obchodovat zhruba 25 procent objemu těženého dříví a tohoto čísla jsme již dosáhli," řekl k tomu generální ředitel LČR Josef Vojáček.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down