V Ústeckém kraji mírně stoupl počet skotu a prasat, produkce mléka byla nižší

V Ústeckém kraji loni meziročně mírně přibylo skotu a prasat. V republikovém srovnání patří regionu nadále poslední příčky a podíl živočišné výroby je výrazně nižší než rostlinné. Produkce mléka v kraji byla loni menší než v roce 2016. Informovala o tom krajská pobočka Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Zemědělci v Ústeckém kraji loni chovali 43 000 kusů skotu, což je o 3000 více než o rok dřív. Chovy jsou druhé nejnižší mezi kraji v České republice, na celkových stavech se Ústecký kraj podílel třemi procenty.
Jatečného skotu dodali chovatelé na trh 5200 tun v živé hmotnosti, průměrně jeden kus vážil 509 kilogramů, což byla šestá nejvyšší hmotnost mezi kraji.
Krav farmáři chovali na severu Čech 16 900, což je meziroční růst o pět procent. Platí, že klesá podíl dojných krav ve prospěch krav bez tržní produkce mléka. Proto také klesá produkce mléka. Loni dosáhla v kraji 57 milionů litrů, což je meziroční propad o více než devět procent. Na republikové výrobě mléka se kraj podílel necelými dvěma procenty, což byl druhý nejnižší podíl po Karlovarském kraji.
Lépe než se skotem je na tom sever Čech s chovem prasat. Na celkových stavech prasat se Ústecký kraj podílel zhruba šesti procenty. Za loňský rok jich statistici uvedli 95 700, což je meziročně o šest procent více. U produkce jatečných prasat zaznamenal Český statistický úřad naopak pokles o šest procent, vyrobilo se 18 500 tun jatečných prasat živé hmotnosti, produkce byla meziročně nižší v jedenácti krajích.
Zvýšit podíl chovu v Ústeckém kraji se dlouhodobě nedaří. Velké kravíny zmizely v regionu už zkraje 90. let a zemědělci se zaměřují hlavně na pěstování obilí a řepky. Nejpočetnější chovy skotu jsou v Jihočeském kraji a na Vysočině.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down