V Zábědově likvidovali chov kachen s ptačí chřipkou

V Zábědově u Nového Bydžova na Královéhradecku začala 23. března ráno likvidace chovu kachen s ptačí chřipkou. Utraceno bylo asi 15 000 ptáků. Hasiči měli v plánu zlikvidovat chov během jediného dne. Uvedla to mluvčí hasičů Martina Götzová. V regionu zasáhla ptačí chřipka pět chovů firmy Perena z Chlumce nad Cidlinou asi s 55 000 kachnami.

Příčinu nákazy veterináři zatím neznají a zjišťují ji. "V ostatních nezasažených chovech (firmy Perena) preventivně masivně odebíráme vzorky a děláme rozbory. Musíme vyčkat na laboratoře," řekl ředitel královéhradecké krajské veterinární správy Aleš Hantsch. Kromě pěti odhalených ohnisek ptačí chřipka podle něj zatím v regionu jiné chovy či malochovy nezasáhla.
Stejně jako v Dobřenicích vynášejí hasiči ptáky z hal usmrcují je v kontejnerech s oxidem uhličitým. Pracují v ochranných oblecích. Mrtvé kachny končí v asanačních podnicích, například v Žichlínku na Orlickoústecku či Věži na Havlíčkobrodsku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down