Včera začalo vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce

Veterináři potvrdili ptačí chřipku subtypu H5N8 ve Slepoticích na Pardubicku v chovu firmy Moras Moravany. Vybíjení drůbeže začalo včera večer a potrvá asi do pátku. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a 130 000 brojlerů. Škoda přímo na drůbeži, která by měla jít na porážku, je podle odhadu firmy do deseti milionů korun. Je to letošní druhé ohnisko nemoci. Tři kilometry od něj se nachází další část chovu Morasu, kde je 120 000 kusů drůbeže. O jejich případném utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam zatím nebyly hlášeny.

Areál firmy ve Slepoticích je uzavřený, hynout začali krocani v tamních halách. Likvidaci zbylých ptáků v chovu provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Jen v nutném případě by podle ministra zemědělství Miroslava Tomana byli povoláni k likvidaci i vojáci. Obec už pro ty, kteří budou likvidaci provádět, připravila podmínky. K dispozici dá celý kulturní dům se sálem pro 350 lidí. Drůbež bude usmrcována postupným zaplynováním jednotlivých hal podniku. Uhynulá zvířata budou nakládána do kontejnerů a odvážena do asanačních podniků. Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda váží ptáci jenom v chovu firmy, kde byl výskyt chřipky potvrzen, dohromady 400 tun. Hasičský záchranný sbor již přivezl na místo dva kontejnery Správy státních hmotných rezerv a policie uzavřela vytyčený koridor. Vybudováno bude dekontaminační stanoviště na očištění techniky a lidí. Prázdné haly pak bude nutno vyčistit a dezinfikovat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down