Ve Francii od listopadu vybili kvůli ptačí chřipce 16 milionů kusů drůbeže

Ve Francii od začátku epidemie ptačí chřipky loni v listopadu vybili na 16 milionů kusů drůbeže, což je zatím nejvíce. Loni bylo usmrceno 3,5 milionu nakažených kusů. Šíření sezónní nemoci od konce března zpomaluje. Oznámilo to francouzské ministerstvo zemědělství.

První výskyt zaznamenali zemědělci loni na konci listopadu na severu Francie. Od té doby se virem nakazili ptáci v 1367 chovech, z toho 857 ohnisek bylo v departementu Vendée na západním pobřeží Francie a v jeho nejbližším okolí. Úřady v těchto oblastech nařizovaly usmrcení nejen nakažených ptáků, ale z preventivních důvodů i těch zdravých, poznamenala agentura AFP. Ptačí chřipka se obvykle omezí na kachny chované pro foie gras na jihozápadě Francie, letos tomu tak ale nebylo. Nemoc je sezónní, obvykle ji přenášejí tažní ptáci z Asie. Letos byly ve Francii dvě vlny, tu druhou způsobili divocí ptáci, kteří se vraceli z teplých krajin. Jejich přelet způsobil druhou vlnu, která právě teď končí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down