Ve sklizni chmele budou velké rozdíly podle jednotlivých oblastí

Pěstitelé očekávají průměrnou úrodu chmele. Novinářům to řekl ministr zemědělství Marek Výborný na chmelnici u Loun. Podle něj tak nic nenasvědčuje tomu, že by výše úrody negativně ovlivnila cenu piva. Ceny potravin obecně klesají s tím, jak zpomaluje inflace. Pěstitele chce Ministerstvo zemědělství nadále podporovat, získají část peněz z balíčku krizové pomoci Evropské unie. Předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Luboš Hejda čeká, že letošní úroda stoupne k 6000 tun. Budou však rozdíly ve sklizni v jednotlivých oblastech.  

Úroda chmele bude podle Hejdy zcela jistě vyšší než loni. "Předloni to bylo 8306 tun, loni 4452 tun, letos bychom rádi měli těch 6000 tun. Sice jsme se radovali z deště, věřili jsme, že chmel ještě doroste, ale vadila obrovská vedra. Aby v srpnu bylo přes 30 stupňů Celsia, to nebývá zvykem. Ve sklizni chmele budou obrovské rozdíly. Tam, kde byla vláha, budou výnosy pěkné. Za celou republiku jsme optimističtí, čekáme lepší průměr," řekl Hejda. Rozloha plochy chmelnic klesá vytrvale od roku 2018. Nyní zabírají 4873 hektarů, což je o 145 hektarů méně než před pěti lety. Nejvíce jich je na Žatecku, dále na Úštěcku v litoměřickém okrese a Tršicku na Olomoucku.

Jedna z klíčových exportních komodit

Ministerstvo zemědělství podporuje obnovu chmelnic. "Chceme udržet chmel jako jednu z klíčových exportních komodit a zůstat třetí největší pěstitelskou zemí světa," uvedl Výborný. Pěstitelům pomáhá resort i s pojištěním, které lze využít například při pádu chmelnic při bouřkách, jako tomu bylo o víkendu, kdy konstrukce spadly na více než 20 hektarech na Přerovsku. Sklizeň je teď v plném proudu, někde ale začala až 25. srpna. Na chmelnicích jsou brigádníci z České republiky i zahraničí. "Potřebujeme spoustu lidí. Ukrajince teď nahrazují obyvatelé Balkánu a studenti jsou většinou místní," uvedl Hejda. Ve farmě Loužek v Oboře u Loun pracuje 30 brigádníků, mezi nimiž jsou hlavně Bulhaři. Sklízet na 42 hektarech začali 18. srpna, k dnešku mají tři čtvrti chmele pod střechou. "Úroda je lehce nadprůměrná," řekl Aleš Mašanský, jeden ze tří společníků farmy. Státní dotace využívá. "Proto tu máme nové česačky, obnovujeme chmelnice. Ale co se týče dotací, já bych byl radši, aby vůbec žádné nebyly a aby se ceny potravin narovnaly na reálnou úroveň, ale moje přání a přání mnoha zemědělců je nereálný, protože zemědělství v celé Evropě stojí na těchto státních penězích," uvedl Mašanský. Z České republiky se vyváží okolo 60 procent úrody, nejvíce do Japonska a Číny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down