Ve Španělsku pokračují protesty zemědělců, dopravu zkomplikovaly hlavně na jihu

Ve Španělsku pokračovaly demonstrace zemědělců, kteří si stěžují na podmínky ve svém odvětví i na levné dovozy. Shromáždění a blokády nejvíc komplikovaly dopravu na jihu země a na tazích do Francie. Neúspěšně se farmáři pokusili blokovat největší distribuční centrum potravin u Madridu Mercamadrid, kam na ohlášený protest přišlo jen několik desítek lidí. Demonstrace ve Španělsku trvají víc než týden, uvedla agentura AFP.

Blokády silnic

Zemědělci blokovali s traktory a další technikou hlavní příjezdové cesty do Sevilly a také na dalších místech v jihošpanělské Andalusii. Shromáždili se i před přístavy v Tarragoně a Motrilu, aby zpomalili jejich provoz. Protesty pokračovaly i v Katalánsku, kde zemědělci blokují i dálnici AP-7, která je důležitým spojením do Francie.
Tři hlavní zemědělské svazy Asaja, COAG a UPA ohlásily protest v Madridu na 26. února, kdy budou v Bruselu jednat ministři zemědělství. Není jasné, zda budou chtít v hlavním městě protestovat i s traktory, což by výrazně ztížilo dopravu. Svazy oznámily protest před sídlem ministerstva zemědělství také na 21. února.

Konkurence z mimoevropských zemí

Španělští zemědělci si stěžují na situaci ve svém odvětví a také na levnější konkurenci z některých mimoevropských zemí, které mají s EU uzavřenou smlouvu o volném obchodu, jako je například Maroko. V těchto zemích mají farmáři většinou nižší náklady a nezatěžuje je tolik byrokracie. Španělští zemědělci si stěžují mimo jiné na velkou byrokracii, která je spojena s vyplácením dotací, či na nízké výkupní ceny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down