Ve státních lesích bude letos na osmi tisících hektarech vysazeno padesát milionů sazenic stromů. Je to méně než loni. Na dalších třech tisících hektarech má dojít k přirozené obnově ze semen spadlých ze stromů. Lesy se také připravují na letošní očekávanou kůrovcovou kalamitu. Uvedl to generální ředitel společnosti Lesy ČR Daniel Szórád.
Celkem jde o investici za půl miliardy korun. Loni bylo ve státních lesích vysazeno 53 milionů sazenic, tedy o sedm milionů méně než v roce 2014. Státu totiž ubylo v souvislosti s církevními restitucemi přes deset procent lesní plochy, vysvětlil Szórád.
Zalesňování začalo v březnu, kdy bylo vysazeno zhruba deset milionů stromů. Z jehličnanů se nejčastěji sázejí smrky, a to tři až čtyři tisíce kusů na hektar. Z listnatých stromů buky a duby, a to osm až deset tisíc sazenic na hektar.
Kvůli suchu loni uhynulo ve státních lesích 20 až 30 procent nových sazenic, ztráta ze zalesňování dosáhla 125 milionů korun, nejvíce na jižní Moravě. Kvůli loňskému extrémnímu počasí stromy málo rostly a prospívaly, byly oslabené a náchylnější k poškození například václavkou, kůrovci a hlodavci.
Letošní teplá zima kůrovce nezahubila. Státní podnik již v březnu uvedl, že v českých lesích letos hrozí největší kůrovcová kalamita za posledních dvacet let. Szórad sdělil, že jednají o situaci v určitém předstihu s Asociací krajů, hejtmany. Chtějí, aby o situaci věděli, aby byli připraveni v případě, že bude potřeba vyhlašovat mimořádná opatření. Loni byly podle ředitele čtyři generace kůrovce, obvykle jsou pouze dvě.*