Ve středních Čechách se již sklízí ozimý ječmen. Podle aktuálních odhadů jsou výnosy meziročně přibližně o 15 procent nižší, kvalita je dobrá. Důvodem nižších výnosů je dlouhodobé sucho. Uvedl to agronom AGD Kačice Antonín Švenkrt.
V Kačici na Kladensku a okolí už jsou sklizené desítky hektarů polí, najednou pracuje i šest kombajnů, z toho jsou dva družstva, s dalšími jezdí například vypomáhající soukromníci.
Rostliny vyseté na jaře podle Švenkrta postihlo nejen sucho, ale také mrazivé počasí. Žně potrvají dva až tři týdny. Podle agronoma budou zralé ozimé pšenice možná dříve než ozimá řepka, i když léta byla vždy nejdřív ozimá řepka a poté pšenice. Letos ale pšenice zaschla a řepka snášela sucho o trochu lépe. Vše ale ukáže dozrávání v příštích týdnech. Sklizené obilí vozí společnost z polí rovnou do výkupu, a to buď do Slaného, nebo do skladu v Kamenných Žehrovicích.
AGD Kačice hospodaří na 3200 hektarech půdy, převážnou část tvoří ozimá pšenice (1100 hektarů), zásadní plodinou je také ozimá řepka (550 hektarů). Letošní novinkou je sladovnický ječmen, který společnost zasela na základě žádosti výkupu na 250 hektarech.
Kromě rostlinné výroby je v Kačici a nedalekém Družci také živočišná výroba, pro dojnice družstvo připravuje mimo jiné kukuřičnou siláž, letos bylo kukuřicí oseto 160 hektarů plochy, k tomu 220 hektarů vojtěšky. Kukuřice by podle Švenkrta mohla ztrátu způsobenou suchem ještě po nedávných deštích dohnat. Pro krávy je ročně třeba 10 000 balíků slámy, proto zhruba dvě třetiny slámy ze sklizně musí společnost slisovat.
Mezi další pěstované plodiny patří v okolí Kačice hrách, peluška, což je rostlina pomáhající zvyšovat úrodnost půdy, a hořčice.