Ve Středočeském a v Jihočeském kraji přibyla o víkendu ohniska ptačí chřipky

Ve Středočeském a v Jihočeském kraji přibyla o víkendu dvě ohniska ptačí chřipky. Jde o malochovy v Hrusicích u Prahy a v Ponědraži na Jindřichohradecku. Vyšetření odebraných vzorků potvrdilo, že jde o ptačí chřipku subtypu H5N1. Uvedl to zástupce mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer.

Ptačí chřipka byla v sobotu potvrzena v dalším malochovu drůbeže v Hrusicích u Prahy. "Jedná se již o třetí nákazou zasažený chov ve stejné obci," uvedl Majer. Chovatel drůbeže nahlásil v sobotu úhyn sedmi z 25 nosnic. Kromě nich má ještě dvě husy a 14 kachen. "Přeživší ptáci měli průjem, respirační obtíže a byli apatičtí," doplnil zástupce mluvčího. Protože vyšetření potvrdilo nákazu ptačí chřipkou, veterináři zbývající drůbež utratí.

Chov v Ponědraži je v tříkilometrovém ochranném pásmu dříve hlášeného ohniska ve Frahelži, kde veterináři kvůli ptačí chřipce počátkem minuléhotýdne zlikvidovali 15 tisíc kachen z chovu firmy Mavela Dynín. Šlo o největší ohnisko nákazy, jaké v Jihočeském kraji kdy bylo. V chovu v Ponědraži bylo původně více než šedesát kusů drůbeže, především slepic a kohoutů, ale také několik kachen. Chovatel podle něj zaznamenal zvýšený úhyn slepic a u živých kusů příznaky onemocnění, nahlásil situaci veterinářům. I v tomto případě se nákaza potvrdila. Následovalo utracení zbývající drůbeže. Okolo ohniska byla vymezena uzavřená pásma a v nich přijata veterinární opatření.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down