01.09.2017 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve Valticích otevřeli vinařské Centrum Excelence

Jihomoravský kraj dnes ve Valticích otevřel vinařské Centrum Excelence. V budově střední vinařské školy vzniklo nové výukové centrum, malý park s vinicemi a naučná vinařská stezka. Vzdělání budoucích odborníků na víno by tak mělo být ještě kvalitnější než dosud, řekl dnes při otevření hejtman Bohumil Šimek.

Kraj investoval do vybudování centra přes 32 milionů korun. "Vznik centra byl pro nás prioritou. V kraji se nachází 90 procent veškerých vinic v Česku a jsme zřizovatelem jediné vinařské školy v zemi," uvedl Šimek. Centra Excelence jsou evropským projektem, kde se koncentruje teoretický i aplikovaný výzkum na špičkové úrovni. Nové výukové centrum bude využívat jak škola, tak Národní vinařské centrum pro výuku, přednáškovou činnost či kurzy. Centrum bude vinohradnictví podporovat i propagovat. Kraj nechal opravit nejcennější část budovy školy a zboural nekvalitní pozdější přístavbu. Za dalších 3,5 milionu korun kraj ještě nechá obnovit přes 2,5 hektaru vinic. "Vznikne nová vinice, která bude ukazovat nové trendy ve vinohradnictví a poslouží odborné i laické veřejnosti. Také škole doplníme chybějící sazenice," uvedl Šimek.

Zemědělská škola vznikla ve Valticích už ve druhé polovině 19. století. Učit se tam začalo v roce 1873 a po různých proměnách se z ní novodobě stala škola zaměřená na vzdělání odborníků na víno.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down