Ve velkochovu v Brodu nad Tichou se našla ptačí chřipka i v další části haly

Ve velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku se našla ptačí chřipka i v druhé polovině zasažené haly. Likvidovat se tak bude postupně až 220 000 nosnic. Testy v pátek potvrdily ohnisko ptačí chřipky v oddělené sekci jedné ze tří hal. Dnes začíná likvidace této sekce. Do areálu drůbežárny ráno přijela cisterna s oxidem uhličitým, který se používá k utracení slepic. Hasiči zatím utěsňují halu a připravují ji na napuštění plynem, řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

Původně mělo být utraceno asi 120 000 slepic z této jedné části. V pondělí večer ale testy prokázaly nákazu i v druhé polovině zasažené haly. Firma Česká drůbež s. r. o. v Brodu chová ve třech halách rozdělených na poloviny 742 000 nosnic. Vzorky z ostatních hal byly negativní. Likvidovat se budou i miliony vajec ze všech tří hal. S napouštěním plynu do haly by se mělo začít zřejmě odpoledne, uvedl Majer. Usmrcení slepic trvá několik minut, poté je nutné je odstranit. Denní asanační kapacita je podle Majera asi 80 tun usmrcených zvířat, při původním záměru likvidace 120 000 nosnic byla odhadovaná hmotnost kolem 180 tun. Usmrcené nosnice se budou likvidovat v asanačním podniku, vejce se kromě asanačních firem budou spalovat také ve spalovnách v Chotíkově u Plzně a v Praze. Pondělní počty likvidovaných vajec hovořily o více než čtyřech milionech, jak ale slepice dále snášejí, přibývají denně další statisíce vajec. Likvidovat se budou ze všech hal po celou dobu platnosti veterinárních opatření.  S likvidací pomáhají hasiči, materiál dodala i Správa státních hmotných rezerv, která poskytla devět kontejnerů na odvoz uhynulých zvířat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down