Ve Zlínském kraji od ledna do září opět klesla produkce vepřového

Ve Zlínském kraji pokračoval od ledna do září loňského roku mírný pokles produkce vepřového masa. Meziročně se jej v regionu za první tři čtvrtletí vyrobilo o 253 tun méně, celkem 4796 tun. Počet poražených prasat za zmiňované období meziročně klesl o 3731 na 55 948. Naopak výroba hovězího a telecího vzrostla z 2880 tun od ledna do září 2017 na 3023 tun ve stejném období loňského roku. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Trendy souvisejí s podmínkami, které mají chovatelé v České republice. Chov prasat se jim v posledních letech nevyplácí, řada z nich chovy ruší. Jak před nedávnem uvedl mluvčí Agrární komory ČR Jiří Felčárek, pokles výkupní ceny u prasat je už katastrofální, kilogram masa v živé hmotnosti podle něj chovatelé prodávají šest korun pod náklady. Ze zahraničí se dováží dotované levnější maso. Podle dostupných údajů proto dlouhodobě klesá soběstačnost České republiky ve vepřovém, která je již pod 50 procenty.
Pro chov skotu na maso jsou podmínky příznivější. Výkupní ceny jsou na slušné úrovni. Navíc po rušení chovů po roce 2012, kdy neměli zemědělci kvůli suchu krmení, už kalkulují s tím, že stěžejní je pro ně dostatek krmiva a až následně řeší tržní plodiny. Někteří dokonce chovy rozšiřují. Podle Felčárka se každý týden loňského roku v ČR ve srovnání s rokem 2017 porazilo o několik stovek kusů dobytka více proti loňskému roku. Potíže s odbytem masa podle něj nejsou, skot se prodává živý do zahraničí a netlačí proto tolik na ceny hovězího masa v ČR. Loni bylo ve Zlínském kraji od ledna do září poraženo 12 426 kusů skotu, což je meziročně o 584 více.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down