Veterináři: Bez varroózy je 28 procent včelstev, více než loni

Podíl včelstev bez roztoče kleštíka včelího, který způsobuje nemoc varroózu, je letos meziročně o šest procentních bodů více, nebyl v 28 procentech včelstev. Sdělil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Klesl také počet včelstev, kde jejich chovatelé zjistili více než tři kleštíky na úl.

"Zatímco loni bylo bez roztoče 22 procent stanovišť, letos je to více než 28 procent. Naopak, podíl stanovišť s žádným až třemi roztoči se mírně snížil z 58,7 na 57,3 procenta a podíl stanovišť s více než třemi roztoči klesl z 19 na 14,4 procenta," uvedl mluvčí. Chovatelé s průměrem vyšším než tři kleštíci na včelstvo musí do 15. dubna léčebně ošetřit všechna včelstva v dané lokalitě.
Od loňského roku není povinné ošetření na podzim. "To ovšem neznamená, že by již nemělo být chovateli prováděno. Používání léčiv by však mělo být účelné, na základě vyhodnocení zdravotního stavu včel na konkrétním stanovišti. Ošetření včel proti varroóze je nutné provádět pouze v indikovaných případech," dodal mluvčí.
Kleštík včelí parazituje na zavíčkovaném včelím plodu i na dospělých včelách. "Varroóza v kombinaci s dalšími faktory, jako jsou virózy, chronické otravy, nízká úroveň zoohygieny nebo nedostatečná výživa, působí postupné slábnutí včelstev, které může vést až k jejich úhynu, pokud nejsou chovatelem včas provedena účinná opatření k tlumení varroózy," uvedl již dříve Vorlíček. Včelaři se nyní mohou o svá včelstva i přes omezení pohybu obyvatelstva kvůli koronaviru starat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down