Veterináři dali v Ústeckém kraji rekordní pokuty za týrání zvířat

Krajská veterinární správa v Ústeckém kraji loni uložila rekordní pokuty za týrání zvířat, a to ve výši 800 000 korun, o rok dříve to byla poloviční částka. Přibývá podnětů ze strany veřejnosti. Kontrol týkajících se ochrany zdraví a pohody zvířat bylo v kraji 1079, z toho v 229 případech zjistili veterináři pochybení. Uvedla to ředitelka odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Lenka Hanušová.

Podnětů na týrání dostala loni správa 500, z toho oprávněných bylo 22 procent. V roce 2017 bylo podnětů od veřejnosti 436, v předchozích letech se počet pohyboval do 420. "Trend v posledních dvou letech je ten, že povědomí o tom, že by zvířata neměla být týrána, se výrazně zvyšuje," uvedla Hanušová.
Až před soud se dostal případ týrání psa v Děčíně. Veterináři zasahovali loni v Litvínově na Mostecku, kde v bytě na sídlišti v sedmém patře žilo 21 zvířat. "Spolu s policií a majitelem objektu jsme nechali byt otevřít vzhledem k podezření, že jsou zvířata týrána. Na místě jsme objevili jednoho velkého psa, 17 koček, dvě želvy suchozemské, dvě agamy a jednoho leguána. Kolem bytu se šířil zápach výkalů a moči, pes byl dehydratovaný, v celém bytě se válely textilie, nikde nebyla voda ani misky s krmením. Kočky byly už nemocné, agamy vyhublé," uvedla ředitelka.
Veterináři se také setkali s pašováním štěňat do Anglie nebo nelegálním obchodem se psy.
U chovatelů koní zase řeší případy, kdy při celoročním chovu venku koně nemají zajištěný žádný přístřešek.
Osvětu k ochraně zvířat začali veterinární inspektoři dělat v mateřských školách. Loni jich navštívili v kraji 29 a odlehčenou formou předali informace o péči o zvířata 625 předškolákům.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down