Veterináři dnes budou na jižní Moravě hledat kontaktní chovy

Veterináři dnes budou na jižní Moravě hledat takzvané kontaktní chovy, tedy ty, které jsou ohrožené nákazou ptačí chřipky. Zatím se potvrdila v malochovech v Ivančicích a v Moravském Krumlově, dohromady se jednalo o desítky utracených kusů. Ředitel Krajské veterinární správy v Brně Jaroslav Salava řekl, že očekává utrácení dalších chovů. Podle starosty Moravského Krumlova Tomáše Třetiny by mělo jít o 20 chovů, celkem zhruba 300 kusů, řekl po jednání s veterináři.

Během dneška také veterináři vyvěsí na úřední desku informace o opatřeních v ochranném pásmu a v pásmu dozoru. První je v okruhu tří kilometrů od ohniska, druhé do deseti kilometrů od ohniska a opatření trvají tři týdny, respektive měsíc. „Pokud se ovšem nevyskytne další chov s nákazou. Pak se automaticky opatření prodlužují,“ řekl Salava. Ve vytyčených pásmech se nachází zhruba 150 tisíc kusů drůbeže. Opatření se ovšem nedotknou žádného velkochovu drůbeže. „Jedná se pouze o malá hospodářství,“ informoval Salava.

Zatím se virus ptačí chřipky, jehož přenos na člověka je podle hygieniků nepravděpodobný, prokázal u uhynulých labutí na řece Jihlavě v Ivančicích a v chovech v Ivančicích a v Moravském Krumlově, kde zvířata utratili v úterý a ve středu. Aktuálně veterináři prověřují ještě jedno ohnisko poblíž Ivančic.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *