Veterináři dnes utratí kachny na farmě v Nouzově na Nymbursku

Veterináři dnes utratí 1900 kachen na farmě společnosti Perena v Nouzově u Dymokur na Nymbursku, kde se objevilo letošní osmé ohnisko ptačí chřipky. Farma leží v ochranném pásmu ohniska v Kozojedech v Královéhradeckém kraji. Veterináři na nový výskyt ptačí chřipky přišli při kontrole a odběru vzorků v chovech v tomto ochranném pásmu. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha následně potvrdilo ptačí chřipku H5N1.

V chovech kachen firmy Perena na pomezí Královéhradeckého, Středočeského a Pardubického kraje se ptačí chřipka objevila už v roce 2021, tehdy muselo být vybito téměř 100 000 kachen. Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od loňského 14. prosince zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. V zemi se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy. Letos veterináře zaměstnávala hlavně likvidace velkochovu slepic společnosti Česká drůbež v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci roku potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v republice. Ve třech halách bylo nutné zlikvidovat všech téměř 750 000 nosnic.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down