Veterináři dokončili očkování hus z Nových Hradů proti ptačí chřipce, chov je zdravý

Veterináři dali již dvě očkovací dávky proti ptačí chřipce čtyřem hejnům hus z Rybářství Nové Hrady. Šlo o 818 ptáků. Výsledky testů po očkování jsou negativní, chov je zdravý. Státní veterinární správa (SVS) proto 1. dubna ukončila v chovech mimořádná opatření. Třetí dávku dostanou ptáci zřejmě na podzim. Řekli to zástupci veterinářů.

"Nouzovou vakcinaci považujeme za jednoznačný úspěch, jde totiž o geneticky významný a jediný šlechtitelský chov českých hus v ČR svého druhu. Právě proto Státní veterinární správa využila možnosti udělit chovu výjimku a souhlasila s nouzovou vakcinací, aby se zamezilo opakovanému zavlečení nákazy do chovu," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Druhou vakcínu dostaly husy 18. března. Veterináři pak odebrali vzorky, vyšly negativní. Krajští veterináři proto dnes ukončili všechna mimořádná opatření, jež platila kvůli dvěma ohniskům nákazy kolem Nových Hradů. "To znamená, že husy mohou opět být vypuštěné do venkovních výběhů chovů. Končí také veškerá omezení přemísťování hus do chovů a z chovů," popsal mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Vakcína snižuje riziko, že se ptáci nakazí, chrání je před těžkým průběhem a snižuje množství vylučovaného viru při onemocnění. Plošná vakcinace drůbeže proti ptačí chřipce je obecně v EU zakázána. Udělit výjimku lze jen v odůvodněných případech, mezi něž patří genetické rezervy. Očkování je komplikované, třeba i kvůli tomu, že nelze odlišit postvakcinační a postinfekční protilátky. Bylo to poprvé, co se v České republice očkovalo proti ptačí chřipce.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down