Veterináři kupovali přes sociální sítě, zjistili porušení teploty

Veterinární inspektoři vyzkoušeli nákup škvařeného sádla, masa ve vlastní šťávě a čerstvých vajec z domácího chovu přes sociální sítě. Na parkovišti nákupního centra v Liberci pak zjistili, že prodejce nebyl registrovaný a masné výrobky byly převáženy za teplot od 19,9 do 22,8 stupně Celsia. Sdělil to za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Prodejci nyní hrozí až desetimilionová pokuta. V naprosté většině podobných prohřešků je však uložená suma o několik řádů nižší.

"Při přepravě vozidlem bez chladicího zařízení nedodržel prodejce a přepravce podmínky skladování stanovené výrobcem," uvedl Majer. Masné výrobky měly být skladované při teplotách mezi čtyřmi a deseti stupni Celsia. "Jednalo se o významné překročení stanovené horní hranice skladování, což mohlo mít vliv na kvalitu a zdravotní nezávadnost výrobků. Nedostatečné bylo také značení výrobků a další nesrovnalosti v průvodní dokumentaci. V době kontroly nabízel prodejce okolo 40 kg masných výrobků," dodal.
Povolená skladovací teplota byla podle něj mírně překročená také u vajec, která navíc nebyla označená. V autě jich bylo 460. "Na základě kontroly již byla u chovatele slepic sjednána náprava," dodal Majer.
Veterináři kontrolovali internetové prodejce i v minulosti, například loni v prosinci odhalili nelegální rozvážkový prodej drůbežího masa neznámého původu v nevyhovujících hygienických podmínkách. Při kontrole v pražských Letňanech odebrali vzorky, byla v nich salmonela. S prodejcem začalo správní řízení, hrozí mu pokuta až 50 milionů korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 24MB (4.8% of 500MB)